PF 2024 aneb vzpomínka z letošního léta...

Přejeme pokud možno klidné a pohodové svátky. V Novém roce pevné zdraví, svižný krok a mnoho zdolaných vrcholů.              

PS: Stále čerpám z nádherného životního zážitku, který patří mezi mé nejsilnější.  

Markéta a připojuje se Vašek a zástupce dětí Šárka.

... zase jeden Gerlach...

Ahoj Petisu, ještě jsme se stavili cestou na halušky, domov takřka na dohled, cca 15 minut a jsme tam. Ještě jednou moc děkujeme, celou cestu nemluvíme o ničem jiném, opravdu nejlepší zážitek co jsem zažil a ne jenom já, ale i Broňa!

Moc děkujeme bylo to super!!! Opatruj se, ať se daří a třeba zas někdy...

 

Z Hodonína na Gerlach vlakem....

Milý Petře,
moc děkujeme za skvělý životní zážitek!
Děkujeme za Tvoji empatii, trpělivost - profesionál, jak má být!
Andrea & Petr

Výlet do Afriky aneb vzhůru na Kilimandžáro...

   Mojí milí, nejsem sice člen vašeho informačního klubu (nemá profil na FB - poznámka redakce, hi, hi), ale díky Petisově technice jsem DOSTAL SPOUSTA GRATULACÍ, kterých si moc vážím a moc děkuji. Všechno to vlastně vymyslela Iva, která položila otázku: “Proč Ota není v expedičním týmu?” a na to reagoval Petis po svém...., “Ivo moc děkuji” - Ota.
   A už je vše jasné: Petis, Ota, Ondra. Pak už to šlo jak na drátku, náš horský vůdce zařídil vše potřebné a za pomocí skvěle fungujícího týmu z Afriky se uskutečnil tento perfektní výlet.
   Petis moc dík, BABU Ota!

Grlachovský štít s „Norskem“...

We decided to conquer the highest peak of Carpathians (Gerlach peak) for quite some time ago, but never got the courage to do that. However when we got it as a Christmas gift, there was no way back. No more excuses.

There are for sure dozens of mountain guides who can get you to the top, but we were lucky enough to choose (or be chosen? :D) Petis as our companion for this adventure. And we do not regret.

With lot of experience from both his private mountaineering trips and guided tours, he is the company you are gonna enjoy. Your tour will be full of laugh, interesting stories, and your gonna learn about mountains much more than you could by watching a documentary. What is even more important, you are gonna feel safe in hands of true professional.

Thanks for the trip Petis. And maybe some day in the future you're gonna take us above the skies again. STAY FIT!
 
Daniel

Tentokrát „Ogaři ze Skotska“ na potulce po Tatrách...

Brilliant thanks Petr, for your excellent guidance and support this morning. We felt very safe in your hands and so glad we made it to the top - and actually to see the view. Amazing. Safe travels home and have a good vacation with the family.

„Chlopi z Walesu“ v Tatrách...

Je-li čas vypomohu kolegovi z MPG
 
Peter, podakovanie od dnesnych klientov ;) 
Hi Katarina, yes thanks we had a great day, despite the fog, but no rain, so not too much like England! Peter and Palo were very good, kept us safe and we all agree we could not have done it without them. And we climbed Gerlach at last! Many thanks for your help with that, Chris, Pete, Andy and Ju.
 
Já jen dodám, že všichni jsou spokojeni... A TAK BY TO MĚLO FUNGOVAT NEJEN NA TĚCH HORÁCH, NO NE?

Rychlonozí brňáci na střeše Slovenska...

Odeslaný formulář (Text zprávy):
 
Ahoj Peťo, moc děkujeme za dnešní výstup na Gerlach. Bylo to parádní. Zatím nejlepší trek v Tatrách. Pošli prosím link na fotky. Díky moc. Honza

Pája s Davidem na alpské túře v červnových Tatrách...

Člověk by si měl dopřávat nezapomenutelné zážitky. K narozeninám, za státnice, což byl náš případ nebo prostě jen tak! A my si jeden takový nadělili s „all inclusive“. Když jsme před šestou hodinou ranní stáli pod tatranskými vrcholky ještě jsme ani netušili, že už v 9 budeme snídat na nejvyšší hoře Slovenska. Krásné slunečné počasí, dechberoucí výhledy z Gerlachovského štítu a pocit blaženosti…, to všechno jsme NAHOŘE měli možnost zažít! Při sestupu jsme ještě stihli na strmých sněhových polích otestovat cepíny, mačky a taky naší rovnováhu…
Děkujeme Petisovi za možnost vyškrtnout si jedno z přáni z našeho „bucket listu“, za cestovatelské rady a celkově za zábavný a moc příjemně strávený den na horách! 
 
See you next time!        
 
Pája a David
 

Napsali o nás - Deník Metro

Celý článek můžete najít, případně si i přečíst  ZDE!
BUĎte FIT!

Iva a Lukáš - Vysoké Tatry

Another dream comes true!
Thank you Petis for your guiding! It was unforgettable experience. I was thinking of reaching the top of Vysoké Tatry for many years. Why it was so special for me? I love this place. Since I was a child, my family used to take me to Vysoké Tatry every summer. After spending some years in the U.S.A. I got married and we hiked in Tatry together, later with our children too. And so years went by….some changes happened in my life and hard days came. Four years ago, Luky, my older son (who was an athlete) fought off a serious illness. It was a long  way, but luckily with the happy end. After few years of trying hard, he started to run well again, enjoying athletics. Luky is just turning 15 years! I was thinking about some original present for him, something special. And because he likes challenges (and so do I) I decided to take him to the top of Gerlachovský štít. Luckily I met Petis, a friend, jolly fellow and mainly professional mountain guide. I didn´t have any doubts about taking my son with him. So in one beautiful summer day me and my son stood up on the Gerlachovský štít. It was stunning. Everything went smoothly, we were up on the top in less than 3 hours. We really enjoyed it. Thank you Petis for making pictures for us. I know I would like to climb up one more time and I will surely contact you again. 
 
Iva

Petis Novotný - ???

NE, není to překlep, je to úmysl, píši si na sebe samého recenzi! A světe div se, NEGATIVNÍ (každý z nás určitě rád tento status přiřadí například k výsledkům testu na HIV, ale již ne jakožto reakci na poskytnuté služby, k tomu všemu vlastní produkce…), ale stalo se a myslím si, že i takové situace život přináší a tudíž to zde patří!
Pointa: Žena mého známého, který cca dva roky s nadšením mluvil o výstupu na Gerlach, mě oslovila a tak jsme společně jako dárek upravili grafickou podobu voucheru. V půlce května jej plně zaplatila a následně na narozeninové párty předala oslavenci. Ten se po pár dnech telefonicky ozval a vyjádřil se, že jako fajn a při té příležitosti pravda předeslal, že možná bude problém s termínem. Jelikož je to učitelskej a prázdniny byly přede dveřmi, nevěnoval jsem tomu zvláštní pozornost (moje chybná interpretace vlastní domněnky) a domluvil termín na druhého července. Když se dle dohody neozval, volám já a ouha, jsem v Chorvatsku… oznámil mi repráček telefonního strojku! Pak postupně soustředění, turnaj (je třeba říci, že se věnuje dětské házené), dovolená, soustředění… a lepší by to prý bylo v září. Poté následuje návrh na přeložení na následující rok (to ze zásady nedělám…, zajisté úraz či dlouhodobá nemoc to je věc jiná)! Tak jsem nakonec po sedmi navrhovaných termínech zavolal Adéle, jestli má stejné číslo účtu, že se omlouvám, ale takhle NE! A odpálil jsem kliknutím po více než čtyřech měsících zpětnou platbu – hmm… stalo se to vůbec poprvé za dobu provozu (mrkněte na letopočet v logu)! V hlavě mi ta situace však ještě stále šrotuje a tak jsem se nakonec rozhodl tady z toho vypsat. A jak jinak než s poučením!
 
Závěr:
- o své peníze se bát nemusíte, kapříky kdykoli pošlu zpět do mateřské sádky…
- respektuji Váš hodnotový žebříček, ale pro nás všechny má den dvacet čtyři hodiny (a většina z nás pracuje)…
 
Totiž obecně, „kšefty“ pro známé a kamarády patří k těm nejméně honorovaným, ale starostí je s nimi tradičně nejvíce (pokud tedy chcete navzájem kamarády i nadále zůstat)…, to mi asi ale potvrdí každý, kdo se do byznysu se známými někdy v životě pustil. A tak ač ctím rčení: „Náš zákazník (platící) – náš pán“, tak prostě takhle vidím nesplnění jedné túry a gladiátorský palec mířím sám sobě k zemi!
 
P.S. Spíše mě ale zamrzelo, že Martin jakoby náhodou, mě od té doby přestal zdravit… (pokud opět nemystifikuji sám sebe nebo se mu přes ty prázdniny podstatně nezhoršil zrak). 
 
Tož tak nějak..., každopádně BUĎ FIT a HORE ZDAR!

Pavla a Martin Hlisnikovští - „Géčko“ alias Gerlachovský štít

Výstup na Gerlachovský štít – nezapomenutelný zážitek ve formě slunečného počasí prokládaného skvělými hláškami Petise: „Tak a tady je to místo, kde se začínám bát, Martine, jdeš první!“. Anebo při zpáteční cestě: „Ty vole, Martine, kam nás to vedeš? Tady jsem ještě nešel.“ 
Výstup splnil všechny naše očekávání: zvládnutí fyzické náročnosti, pěkné počasí a skvělá atmosféra a pozitivní nálada všech zúčastněných!
 
Díky, Pavla a Martin.
 
P.S. Příští rok Lomničák, jo?!

Ondřej Malý - Kazbek, Elbrus

I was very excited yet very scared before our trip began. That’s why I asked you for my return ticket from Tbilisi right off the bat. The thought that that we would tell one another to go screw ourselves by the fourth day, go our separate ways, and for the following ten days I’d be worried whether or not we’ll find each other at the airport and get home safely wasn’t very nice. It turned out to be the opposite. Two weeks in a paradise enveloped in the softest and warmest swaddle blanket. It was cheap, smart and wonderfully thought out. The logistics were without a flaw. Navigation and the feeling of safety up on the mountains were incredible. Food and drinks – awesome. But most of all, peace and a blast. I’m almost embarrassed because I’d like to point something bad out, but I’ve got nothing.
So, Petis! Anywhere and anytime with you, just say so.
Thank you one more time! Truly a paradise.
 
Ondra.
 

Bob Smekal (62 letý atlet) - Gerlachovský štít

Ahoj Petis:-),

mohl by jsi mi prosím poslat foto z výšlapu a stručně cestu kudyma jsme šli? Ještě jednou děkuju za jedinečný zážitek a bezpečnou túru.                                                       

 

Zdraví Bohouš.

Michal Zátopek- Meine ersten Viertausender (Gran Paradiso)

Meine ersten Viertausender zu erreichen es war eigentlich ein Zufall.
Ich hätte nur  ein Autofahrer sein sollen, aber es  war mir ein bisschen komisch, als Petis im Auto  die Katzen, der Eispickel und der Klettergurt auch  für mich vorbereitete. Aber ich dachte, es war nur so, dass ich dieses Gefühl , „ein Bergsteiger sein“, ausprobiere“:-) 
Auf Riffugio Chabod war der Weg relativ ruhig. Als Petis mir morgens zeigte, wohin ich gehen sollte, habe ich nur gelacht ... So etwas habe ich nicht gedacht, Ausflug in den Gran Paradiso Bereich als leichte Wanderung zum National Park so habe ich nicht vorstellen ... Dort  habe  Ich vertanden, dass Gran Paradiso ist auch Name des Viertausenders Berg.  Angesichts meiner mangelnden Erfahrung auf dem Gletscher und den Felsen, sagte ich meinen Freunden, „dort gehe ich nicht!“ ...aber Petis beruhigte mich, um es zu versuchen ...
Schließlich war ich überzeugt, und um 4 Uhr morgens versuchte ich, meine ersten Viertausender zu überwinden.
Ich habe einen schnelles Training -  Spaziergang mit Katzen , wie man mit der Eispickel umgeht und wie man sich benimmt, wenn ich in einen Gletscherriss stürze. Und das Ergebnis? In 5 Stunden wurde ich an der Spitze 4.061 hoch  Gran Paradiso Gipfel.
Danke Petis, dass ich überzeugt war und mit deiner Hilfe da war.
Danke dir für Ihre Unterstützung und ein unvergessliches Erlebnis
 
Michal

Karel Janeček - Vysoké Tatry

Message: Ahoj, ještě jednou díky za super zážitek, stálo to za to. Jestli mohu, rád tě doporučím kamarádům. Ahoj!

Petr Frýdl - Matterhorn

How to start? OK, here is the headline „You made my dream to come true“ and I will never forget the most important part of it „YOU“. I don´t even remember the date when I´ve seen one of the most iconic mountain in the world „Matterhorn“ on the picture for the first time, but surely it was somewhere in my childhood many many years ago. My dad had a couple of mountaineering books I was quite often reading through and the photo of this mountain hit my sight. I was sure, that one time I need to go there and see Cervino on my own eyes, but never ever thought, that I can get on summit of it. Until my wife Ivana came to me one day and said „What about to climb Matterhorn together“? She had already at that time experience with mountaineering and took me under her wings and her experienced friends to improve my skills in this area. During years we climbed couple of mountains together (Gerlachovsky stit, Grossglockner, etc.), where we gained some experience and made sure we are on the right track. What we soon found out was, that we will be not able to climb together Matterhorn at the same time due to safety reasons (1 guide = 1 client), but it did not stop us from our goal. In 2015 we tried it for the first time from Swiss side (Hörnligrat), I climbed as the first, but unfortunately due to loss of one of my crampoon we had to descend about 250 vertical metres from the summit. Due to weather and other circumstances Ivana did not even get the chance to climb. So for the first time we did not success. For the Christmas 2017 I got one of the best gift ever from Jezisek (Ivana), the voucher for climbing Matterhorn again with new guide, with YOU. Since that time, it went very quickly. We agreed on the dates, on the routes (acclimatization on Gran Paradiso, ascend via Liongrat, descend via Hörnligrat) and Ivana will do the same day later with you via Hörnli up and down. Unfortunately due to her healthy obstacles she had to decline her attack on Matterhorn summit again couple of days before. So we (me & you) went out with my friend Michal, who took over our car from Cervino to Zermatt and wait for us there. Already during our road trip talks about everything as well as during our acclimatization to Gran Paradiso summit and back I knew I´m in a good hands, so when we were ascending to Carrel hut I could only focus on myself and not to worry about anything else. Thank you for preparing super soup and dish on the evening before attempt to get on the summit, it gave me a lot of needed energy and strenghts. The next early morning everything went very smooth, mainly because of your perfect preparation. To get on the summit of Matterhorn via Liongrat took us a little bit longer (almost 8 hours) than it should be, the same time back down via Hörnligrat. Although I had later on some difficulties I was always feeling very comfortable and safe, when you led myself up and down. You had my full trust in whatever you said or whatever you did. Back safe at home with my family, I´m still looking at all the photos you made during those days (when did you manage to do them? - unbelievable), reading the story you wrote and watching the cool video you create. So Petis, Thanks a lot what you done for me, I´m your debtor forever. I´m sorry for this long confession, but wanted to shown what to get on summit of Matterhorn meant for me exactly. Now I know, that if my beloved wife Ivana will decide to complete our common goal and will do her part, that you are the only person who I will trust, that will take her safely up and mainly take her safely back down home.

Thank you Petis.

Hanka a Radim Kwaczkovi

Ahoj Petisi!
Ještě jednou moc děkujeme za výstup na Gerlach, bylo to skvělé! Snad zase někdy na viděnou! Taky děkujeme za tvé fotky, jsou skvělé! No o Blanku dost uvažujeme. Radim to zatím vidí, že by šel sám, ale já bych šla hned taky! Tak se ještě uvidí! Přejeme šťastnou cestu na Matterhorn. 

 

Daniel Zlý - Grossglockner

   Chtěl bych se s Vámi podělit o mé začátky s výstupy na „trošku” větší kopce. V únoru 2016 jsem poprvé vyrazil na Wildspitze s vědomím, že výšky nejsou mojí silnou stránkou. A opravdu nebyly, při pohledu dolů to skoro odnesly moje kalhoty… Podobné pocity jsem zažíval i na kopcích v okolí Silvretty (Piz Buin, Dreiländerspitze) v březnu toho samého roku. Trošku mne tedy mrzelo vědomí, že se na „pořádný kopec“ asi nikdy nepodívám?!
   No a pak se objevil „nějaký“ Petis, trošku jsme to rozebrali… a zanedlouho vyrazili na Gerlach. Výlet to byl parádní, celý čas výstupu jsme klábosili a já si ani neuvědomil, že najednou jsem na vrcholu u kříže! Koukám dolů a ono to, kromě úžasného pocitu z výhledu, se mnou nic nedělá! Tak jsme naplánovali další výlet (Großglockner) a čekali na vhodnou předpověď. Jakmile se  objevila v našich chytrých aplikacích, sedli jsme do auta a vyrazili. Se soumrakem zaparkujeme a za svitu čelovek se vydáváme směrem na  winterraum u Stüdlhütte. Ráno 5:20 budíček a lehce po šesté, ještě za tmy, hurá k vrcholu! Stoupali jsme hřebenem „Stüdlgrat”, takže došlo i na nějaké to lezení. Počasí jsme trefili až neskutečné, nezbývá než konstatovat: „Skvělý zážitek!“. Jediné, co mi trošku pokazilo náladu, byly ty dva tisíce výškových metrů zpět k parkovišti... (za mě tedy raději dvakrát nahoru než jednou dolů- to ovšem neplatí pro ski túry!).
   Takže vše dobře dopadlo, my naskákali do auta a nad ránem dorazili unavení, ale neskutečně šťastní domů… a můžeme plánovat dál!
 
Takže: „Díky moc Petisi :-), bez Tebe bych to nedal!“.
 

Fero Král - Gerlachovský štít

Nazdar Petis, zdraví Ťa Fero Kráľ už zo Žiliny! Zhodli sme sa s Luckou, ze toto bol určite náš "naj" zážitok z Tatier a nebolo to len kvôli super počasiu – ktoré naozaj vyšlo na 150%, ale hlavne kvôli pohode, kľudu  a istote, ktorá z Teba vyžarovala a tým pádom sa preniesla aj na nás a my sme si to užili tak, ako sme to možno ani nečakali. Bolo nám tam fajn a určite si ešte naplánujeme nejakú z Tvojich doporučných túr, príp. zlezieme s vodcom nejaký ďaľší dostupný vrchol – možno by sme sa potom aj ozvali – predsa len vlastná skúsenosť je najlepšia. Po tej túre sme boli celkom unavení – aj keď to na prvý pohľad tak nevyzeralo – po 1/2 hodinke strávenej na brehu Batizovského plesa sme sa už nevedeli akosi rozbehnúť a cesta na Sliezky dom nám trvala snáď aj 1:20, ale už sme si to len užívali. Ruky sme mali celé spálené – lebo sme vôbec nepredpokladali, že celú trasu pôjdeme len v tričkách – ale to počasie bolo skrátka super. Lucka mala na druhý deň a hlavne v sobotu dosť veľkú svalovicu – ja som bol celkom v pohode, ale vylepšil som to tým včerajším 1/2 maratónom v Banskej Bystrici – takže dnes už aj ja mám jemné problémy s kolenami a všeobecne chodením. ALE URČITE TO CELÉ STÁLO ZA TO !!!!! Maj sa krásne – snáď sa ešte niekedy stretneme, Fero Kráľ- Žilina

Martina a Iva

Petis, tak dikas! Fotky krasne! Ale vidiet podla farby ze sme sa dost namakali....Iva je uz v Dolomitoch a ja dnes uz na ambulantii, no trochu rozdiel oproti piatku, ale ked urobim  posledneho pacienta tak mam toez pocit vitazstva ako na Gerlachu. Dufam ze v sobotu si to zas zvladol, no sme Ta s Ivou obdivovali ze este jeden takyto den das, my sme boli uplne grogy, ale sikovny maser na Sliezskom dome to trochu spravil. Tak sa drz, myslime ma Matas, clovek musi mat sny! Sorry email  bez hackov etc... to uz neriesim. Mata

Ahoj Petře, posílám kontakt e-mail pro zaslání fotek. Gerlach 25.8.2017. Martina by prosila kontakt na Karla, ohledně Ötztalu. Ještě jednou díky ze jsi nás tam vytahl, úžasný neopakovatelný zážitek. Super!! Svaly bolí úplně všechny ale už rozcházíme. Polsky hřeben jsme teda dnes vynechaly! Měj se a předem díky za fotky. Čau Iva.

Václav Blejštil, Michal a Vilík

Nazdar Petis, tak už sme aj my doma a spomíname na SUPER zážitok z výstupu na Gerlachovský štít. Ďakujeme za zodpovedný sprievod až do cieľa. Viliam osobne pozdravuje :) (... hlava už nebolí a ďakuje za požičanú šatku). Ešte raz Ďakujeme a dúfam že sa spolu ešte niekedy stretneme na nejakom výstupe. S pozdravom Vašo.

Nazdar Petr, ešte raz Ti chceme poďakovať za "doprovod" na Gerlach a za krásny zážitok. Nech sa Ti darí a hlavne vela zdravia želám.. Zdraví Michal, Vašo a "mladý" Viliam

Atilla - High Tatras

Finally we get home, so I share with you all the images you appear in. You will get a notification from my google drive with access link, tell me if you don't. Original size so you can crop/resize them as you want. You can send the images to this address too. Thanks for the Lomnic advise too :) it was easy indeed, but also a great experience. Was difficult to find the entrance to the chains (so many paths there), but we come across with a slovakian climber girl who knew the easy way :) All the best, Attila.

Ondra Čížek

Ahoj Petis, ještě jednou díky za doprovod na vrchol Gerlachu i při cestě zpět a prosím o poslání Tvých fotek. Bylo to super (za mě i za tchána). Po zhlédnutí mých fotek zájem mojí ženu o výstup trvá, takže třeba někdy v budoucnu... Ondra

Tomáš Tkáč - Lomnický štít

ďakujeme za super fotky a pekný životný zážitok. Možno sa  niekedy opäť stretneme. Tomas + Adam

Jan Heidrich, Arleta Bonková - Gipsyho ferrata na Gerlach

Ahoj, moc děkuji za překrásný zážitek. Honza

Moc děkuji za krásny výplaz:-) budu mít na co vzpomínat. Arleta